Kniha návštěv

Nejkrásnější vikend

Datum: 30.07.2018 | Vložil: Gabi Urbanova

Za celou naši rodinu posílám veliké díky. Prožili jsme krásný víkend v naprosto bezkonkurenčním prostředí. Těšíme se na příští pobyt. Velké díky!!! Jarda je nej!!!

How To Prevent Prostate Problems And Diseases?

Datum: 05.06.2018 | Vložil: Albertnup

The men's prostate is an essential part of a male's reproductive system. It secretes fluids that help the transportation and activation of sperm. The prostate related is located just while watching rectum, below the bladder and surrounding the urethra. When there is prostate problem, it is almost always really really irritating and inconvenient for your patient as his urinary system is directly affected.

The common prostate health conditions are prostate infection, enlarged prostate and prostate cancer.Prostate infection, also called prostatitis, is the most common prostate-related symptom in men younger than 55 years of age. Infections in the prostate related are classified into four types - acute bacterial prostatitis, chronic bacterial prostatitis, chronic abacterial prostatitis and prosttodynia.

Acute bacterial prostatitis could be the least common of most forms of prostate infection. It is a result of bacteria located in the large intestines or urinary tract. Patients may go through fever, chills, body aches, back pains and urination problems. This condition is treated by making use of antibiotics or non-steroid anti-inflammatory drugs (NSAIDs) to alleviate the swelling.

Chronic bacterial prostatitis can be a condition of the particular defect within the gland and also the persistence presence of bacteria within the urinary tract. It can be a result of trauma on the urinary tract or by infections from the rest in the body. A patient may feel testicular pain, back pains and urination problems. Although it is uncommon, it is usually treated by removal of the prostate defect followed by the utilization antibiotics and NSAIDs to take care of the inflammation.

Non-bacterial prostatitis is the reason approximately 90% of most prostatitis cases; however, researchers have not even to establish the sources of these conditions. Some researchers think that chronic non-bacterial prostatitis occur as a result of unknown infectious agents while other believe that intensive exercise and lifting could cause these infections.

Maintaining a Healthy Prostate

To prevent prostate diseases, an appropriate diet is important. These are some in the things you can do to maintain your prostate healthy.

1. Drink sufficient water. Proper hydration is critical for health and wellness and will also also keep the urinary track clean.

2. Some studies advise that a few ejaculations weekly will prevent prostate type of cancer.

3. Eat beef sparingly. It has been shown that consuming greater than four meals of beef every week will raise the probability of prostate diseases and cancer.

4. Maintain a suitable diet with cereals, vegetable and fruits to make sure sufficient intake of nutrients needed for prostate health.

The most crucial measure to take to be sure a normal prostate is to choose regular prostate health screening. If you are forty years old and above, you must choose prostate examination at least one time a year.

Lyžování v zimě.

Datum: 22.01.2018 | Vložil: MIREVON@seznam.cz

Na starokolinskou boudu jsem jezdil už jako žák druhého stupně potom jako učen.Moc se mě tam libilo ale dnes už bych cestu asi nenašel.Jak jsme tam jezdily už mi je 61roků ale stale spominam na krásné roky zimního lýžování.Pozdravem Vonášek.

Chata

Datum: 09.07.2012 | Vložil: Vlastin

Ahoj .Rok utekl jako voda a my jsme byli zase u Vás .Bylo to opět super.
Krásný víkend na krásné a útulné chatě. Děkujeme a brzo ahoj .

Chata

Datum: 29.12.2011 | Vložil: Vlastin

Přátelé děkujeme za krásný víkend který jsme u Vás mohly v létě strávit.Chata je opravdu krásná a super.Rádi se k vám zase v létě vrátíme.Ještě jednou děkujeme.

Re: Chata

Datum: 19.01.2012 | Vložil: Čochtan

Vlastine jsme rádi, že se vám u nás líbilo a rádi vás znovu přivítáme.

Zimni cena

Datum: 09.08.2009 | Vložil: Petr

Ahoj chata je pěkna, ale zimní cena se rapidně zvýšila skoro o 50%. Za to že si musíme sami topit, wc a sprchy jsou společné se mi zdá cena 280Kč/noc vysoká. Okolní chaty mají zimni ceny 250 - 350Kč za noc včetně topení, teplé vody samostatné sprchy i wc.

Re: Zimni cena

Datum: 20.10.2009 | Vložil: Čochtan

Milý Petře, že jsme zdražili o 40% máš sice pravdu, ale bohužel nám nic jiného nezbylo, starou cenu jsme drželi mnoho let a od té doby se naklády na provoz neúnosně zvýšili a investice do boudy jsou a v budoucnu budou dost vysoké.
Při kalkulaci cen jsme samozřejmě zjišťovali ceny okolních chat a pochybuji, že v okolí seženeš ubytování s vlastní sociálkou pod 300,- Kč :-).
A ještě pro zajímavost, letošní zimní sezonu máme z 90% obsazenou, nikomu nevadí vyšší cena a rád si sám zatopí, to je to teplo úplně jiné :-))

Přeji příjemnou dovolenou ať u nás, nebo někde jinde.
Čochtan

Pěkné

Datum: 07.06.2009 | Vložil: Zuzka

Pěkná, nová a přehledná "košilka". Jen tak dál. A víš, že 25.7.bude Starokolínská lyžovačka o putovní pohár starosty obce?

Pěkná bouda

Datum: 12.02.2009 | Vložil: Jindřich Prouza

Pěkné stránky, pěkná bouda, koukám na fotky a cítím se skoro jako doma. :-)

Srdečně zdravím

Jindra Prouza
Kitzbühel

1 | 2 >>

Přidat nový příspěvek